+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 14

Θέμα: Mac OS X Lion OR Lion Server

  1. Top - #1
    MacLifer jig's Avatar
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Τοποθεσία
    Athens
    Μηνύματα
    732
    Όνομα
    Mike


    Lightbulb Mac OS X Lion OR Lion Server

    Σιγουρα πολλοι απο εμας θα εχουν σκεφτει μηπως εγκαταστησουν το Lion server
    Kαλο θα ηταν να μοιραστουμε τις σκεψεις μας

    Aς μιλησουν οι ειδικοι και μη

  2. Top - #2
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    9,173
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος


    Προεπιλογή Re: Mac OS X Lion OR Lion Server

    Δεν έχεις κανένα λόγο να εγκαταστήσεις την έκδοση server αν δεν σκοπεύεις να στήσεις έστω ένα μικρό δίκτυο. Και φυσικά να διαθέτεις το ανάλογο hardware.

  3. Top - #3
    MacLifer maxsto's Avatar
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Τοποθεσία
    Patra
    Μηνύματα
    511
    Όνομα
    Makis


    Προεπιλογή

    Quote Originally Posted by MihalisGR View Post
    Δεν έχεις κανένα λόγο να εγκαταστήσεις την έκδοση server αν δεν σκοπεύεις να στήσεις έστω ένα μικρό δίκτυο. Και φυσικά να διαθέτεις το ανάλογο hardware.
    Μιχάλη Καλημέρα,
    Όταν λες μικρό δίκτυο , εννοείς μόνο απο Mac ή μπορεί να έχει και pc και άλλες συσκευές μεσα?
    Και τι καλύτερο θα μου προσφέρει εν πάσει περιπτώσει η server εκδοση?
    Μπορούν πχ να υπάρξουν καλύτερες ταχύτητες στην διαμεταγωγη δεδομένων...? ....ή έχει να κάνει μόνο με την συνολική διαχείριση του δικτύου ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Macbook Pro i5 2.4 GHz - Iphone 5 16GB- iPad2 16 Gb

  4. Top - #4
    MacLifer chrism's Avatar
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Τοποθεσία
    Marousi
    Μηνύματα
    328
    Όνομα
    Christos


    Προεπιλογή Re: Mac OS X Lion OR Lion Server

    Και αν μπορείς Μιχάλη να μας πεις τι εννοείς με το “ ανάλογο hardware”. Χρειάζεται κάποιος επιπλέον εξοπλισμός για να λειτουργήσει?

  5. Top - #5


    Προεπιλογή Re: Mac OS X Lion OR Lion Server

    ανάλογο hardware θα μπορούσε να είναι το mac mini server, ασχέτως ότι μπορεί να στηθεί server σε κάθε mac

    αλλά τι να την κάνεις την έκδοση server ?θα αγοράσεις μισθωμένη γραμμή ,η θα τον τρέχεις με 1024Kbps? ;p εκτός αν μιλάς για τοπικά

  6. Top - #6
    MacLife Support MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    9,173
    Όνομα
    Μιχάλης Σίμος


    Προεπιλογή Re: Mac OS X Lion OR Lion Server

    Φαντάζομαι δεν αναφέρεται κανένας σε στήσιμο online server, γιατί το κόστος συντήρησης είναι αφενός αρκετά υψηλό, και αφετέρου το administration απαιτητικό για να είσαι ασφαλής στο τέρας του διαδικτύου. Υποθέτω ότι αναφερόμαστε σε στήσιμο τοπικού δικτύου.

    Για να στήσετε ένα μικρό δίκτυο, που θα είχε νόημα η χρήση της έκδοσης server στο βασικό μηχάνημα, θα πρέπει τουλάχιστον τους επιπλέον Mac που θα τρέχουν στο τοπικό δίκτυο, να τους διαχειρίζονται άλλοι χρήστες, ώστε να μοιράζεστε αρχεία, emails, μηνύματα, calendar events κ.ο.κ. Αλλιώς για μένα δεν έχει νόημα. Δεν υπάρχει λόγος να στήσεις ένα τοπικό δίκτυο επειδή έχεις τρεις Mac πχ., σου αρκεί το σκέτο Lion και η διαχείρισή τους είναι πολύ πιο εύκολη.

    Τώρα η επιλογή του hardware έχει να κάνει με τον αριθμό των clients που θα έχει το δίκτυο, και τις υπηρεσίες που θέλετε να παρέχετε. Να έχουμε υπ' όψη μας ότι μέχρι πρότινος η έκδοση Server προοριζόταν κυρίως για τους Xserve. Προφανώς και μπορείς να το εγκαταστήσεις σε έναν iMac αν πληροί τις minimum απαιτήσεις, απλά είναι άνευ ουσίας.

    Διαβάστε εδώ τι υπηρεσίες παρέχει η υφιστάμενη έκδοση του Mac OS X Server, και εκτιμήστε αν έχετε εφαρμογή στην δική σας χρήση.

    * Μπάμπη απ' ότι ξέρω υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης και PC, αλλά δεν ξέρω πόσες και ποιες υπηρεσίες μπορείς να χρησιμοποιείς, κι αν για ορισμένες απαιτείται και λογισμικό τρίτων.

  7. Τα παρακάτω 3 Μέλη λένε 'Ευχαριστώ' στον MihalisGR για το χρήσιμο μήνυμα:


  8. Top - #7


    Προεπιλογή

    Πάντως, εκτός από mail/calendar/podcast server, η μόνη περίπτωση που το φαντάζομαι το Snow Leopard Server να έχει νόημα, είναι π.χ. σε κανένα μεγάλο editing studio, να έχει ένα cluster με Xserve με εγκατεστημένο το Snow Leopard Server και τις server εκδόσεις του Final Cut και αντίστοιχων εφαρμογών, και όλοι οι clients να αναθέτουν το rendering στο cluster, ενώ το υλικό (αρκετά TB) να είναι αποθηκευμένο σε ένα SAN.

  9. Top - #8
    MacLifer gasoliner's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Τοποθεσία
    Rhodes,Greece
    Μηνύματα
    46
    Όνομα
    Βασίλης


    Προεπιλογή Re: Mac OS X Lion OR Lion Server

    Καλησπέρα παιδια.στο Γραφειο μου έχω ένα δίκτυο απο 7 υπολογιστές (ένα Mac και 6 pc) συνδεδεμένους με ένα μηχάνημα κεντρικό που τρέχει windows 2003 server. Η ερώτηση μου είναι η εξής :θα ήταν καλύτερα να αγοράσω ένα Mac mini με lion server κ να καταργήσω τα windows server?αν ναι γιατί?ευχαριστώ Να αναφέρω πως έχω στη κατοχή μου iPad και iPhone
    "Don't Hate Me Because I Am Beautiful...There Are Many Other Reasons!"

  10. Top - #9


    Προεπιλογή

    Δέν νομίζω να αξίζει τόν κόπο. Το Mac mini server μπορεί να πλασάρεται σαν server, αλλά ίσως δέν είναι πολύ ισχυρότερο από το μηχάνημα server που ήδη έχεις. Ακόμη, το να αλλάξεις το λειτουργικό του κύριου server μηχανήματος που έχεις είναι ρίσκο, γιατί μπορεί να συναντήσεις προβλήματα που δέν θα ξέρεις πώς αντιμετωπίζονται (ενώ στα Windows Server έχεις μάθει τις παραξενιές τους και ξέρεις να αντινετωπίζεις ότι προκύψει), ενώ θα πρέπει να μάθεις να κάνεις τα πάντα με άλλο τρόπο.
    Το πιό βασικό είναι όμως άλλο: συνήθως τί δουλειές κάνεις και χρειάζεσαι server? Το μηχάνημα που έχεις δέν σε εξυπηρετεί;
    Άν έχεις χρόνο και όρεξη να μάθεις καινούρια πράγματα ίσως σε βολέψει το mini, αλλά πρώτα πρέπει μάς πείς τί δουλειές θέλεις να κάνεις με αυτό.
    Τέλος, το Mac OS X Server δέν νομίζω να προσφέρει πρός το παρόν παραπάνω εργαλεία διαχείρισης για iPhone/iPad (μάλιστα, αυτό είναι και παράπονο των επιχειρήσεων που χρησιμοποιούν iPads).

  11. Top - #10
    MacLifer gasoliner's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Τοποθεσία
    Rhodes,Greece
    Μηνύματα
    46
    Όνομα
    Βασίλης


    Προεπιλογή

    Σ?ευχαριστω πολυ φίλε Γιάννη για την απάντηση!η χρήση που κάνω με τον server είναι κυρίως για αποθήκευση όλων των αρχείων του γραφείου,κ για κάποια οικονομικά προγράμματα που χρησιμοποιούμε όπως επίσης κ για Ίντερνετ Ραδιο στο χώρο αναμονής. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει κυρίως με το αν θα μου κανει τη ζωη πιο εύκολη σε σχέση με το πως είμαι τώρα με τις διάφορες ευκολίες που προσφέρει όπως κοινό ημ/γιο ή επαφές κοινές,ή ακόμα κ διαμοιρασμο των αρχείων μέσω του Διαδικτύου χωρίς να προσπαθω να κάνω μεσοβεζικες λύσεις όπως κάνω τώρα!επίσης δεν ξέρω τι γίνεται κ ποιες δυνατότητες θα έχουν ή όχι τα υπόλοιπα μηχανήματα που τρέχουν windows.σ?ευχαριστω
    "Don't Hate Me Because I Am Beautiful...There Are Many Other Reasons!"

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση: mac os lion on macbook air
    By komos in forum MacBook Air
    Απαντ: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-2011, 11:38
  2. Lion και Συμβατότητες
    By jackc in forum Lion
    Απαντ: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-2011, 00:04
  3. How to install mac os lion
    By newmanj21 in forum Lion
    Απαντ: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-2011, 12:19
  4. Απαντ: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-2011, 08:58
  5. Προεπισκόπηση: Το Mac OS X Lion
    By MihalisGR in forum Mac OS
    Απαντ: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-2010, 20:38

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts