+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 10 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 97

Θέμα: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

  1. Top - #1
    MacLifer TasosK's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Lyon, France
    Μηνύματα
    3,720
    Όνομα
    Τάσος


    Προεπιλογή Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Από όταν αγόρασα το MacBook, και λόγω και της συνήθειας που υπήρχε από τα windows, άρχισα να χρησιμοποιώ το Microsoft Office. Το iWork, λόγω και της μη συμβατότητας με τα windows (επειδή άρχισα να γράφω και το διδακτορικό μου, δε θέλησα να το ρισκάρω) αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω. Με τον καιρό άκουσα αρκετους εδώ μέσα να μιλάνε για το OpenOffice. αποφάσισα σήμερα λοιπόν να το κατεβάσω, το εγκατέστησα και είδα ότι είναι εξίσου εύχρηστο με το Microsoft Office. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτησεις.
    1) Επείδη ήδη άρχισα να γράφω το διδακτορικό μου, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στα αρχεία σε σχέση με το Microsoft Office; Θα δίνω τα αρχεία στην καθηγητριά μου για διορθώσεις οπότε με ενδιαφέρει. Και το Text Templates που είναι το αντίστοιχο Word στο OpenOffice, είναι εξίσου λειτουργικό;
    2)Όσον αφορά το Spreasheet του OpenOffice, είναι απόλυτα συμβατό με το excel και κάνει την ίδια δουλειά με αυτό ή υπολείπεται κάπου; Χρησιμοποιώ αρκετα και το excel για την επεξεργασία των πειραμάτων μου και με ενδιαφέρει αρκετά αυτό.

  2. Top - #2
    MacLifer grpap's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελ-λας
    Μηνύματα
    3,197
    Όνομα
    Γρηγόρης Π.


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Δεν ξερω για το openoffice αλλα επειδη ανεφερες το iWork θα σου πω οτι ειναι πληρως συμβατο με το microsoft office και στις δυο κατευθυνσεις,εισαγωγη και εξαγωγη αρχειων.Δεν κανει κουταμαρες σε τετοια η apple.Μια επιπλεον δυνατοτητα ειναι και η εξαγωγη αρχειων σε pdf που ειναι για μενα ανεκτιμητη.
    Μπορεις να σωσεις εγγραφα,λογιστικα φυλλα και παρουσιασεις σε οποια μορφη αναγνωρισιμη απο το ms office θελεις.
    Κοστος του προγραμματος 84 ευρω με το φπα.
    Βεβαια το open office ειναι τσαμπα αν δεν κανω λαθος.
    Αυτα.

  3. Top - #3
    MacLifer siakar's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ιτέα Φωκίδας
    Μηνύματα
    1,540


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Quote Originally Posted by TasosK View Post
    Από όταν αγόρασα το MacBook, και λόγω και της συνήθειας που υπήρχε από τα windows, άρχισα να χρησιμοποιώ το Microsoft Office. Το iWork, λόγω και της μη συμβατότητας με τα windows (επειδή άρχισα να γράφω και το διδακτορικό μου, δε θέλησα να το ρισκάρω) αποφάσισα να μην το χρησιμοποιήσω. Με τον καιρό άκουσα αρκετους εδώ μέσα να μιλάνε για το OpenOffice. αποφάσισα σήμερα λοιπόν να το κατεβάσω, το εγκατέστησα και είδα ότι είναι εξίσου εύχρηστο με το Microsoft Office. Θέλω λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτησεις.
    1) Επείδη ήδη άρχισα να γράφω το διδακτορικό μου, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στα αρχεία σε σχέση με το Microsoft Office; Θα δίνω τα αρχεία στην καθηγητριά μου για διορθώσεις οπότε με ενδιαφέρει. Και το Text Templates που είναι το αντίστοιχο Word στο OpenOffice, είναι εξίσου λειτουργικό;
    2)Όσον αφορά το Spreasheet του OpenOffice, είναι απόλυτα συμβατό με το excel και κάνει την ίδια δουλειά με αυτό ή υπολείπεται κάπου; Χρησιμοποιώ αρκετα και το excel για την επεξεργασία των πειραμάτων μου και με ενδιαφέρει αρκετά αυτό.
    εγω χρησιμοποιώ το neooffice αλλά και το OpenOffice 3 στον imac Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.... ούτε και στο excel. Στο pc έχω εγκαταστήσει το OpenOffice.Δεν μου έχει δημιουργηθεί ασυμβατότητα. Πατάς άνοιγμα με.... και όλα ok

  4. Top - #4
    MacLifer siakar's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ιτέα Φωκίδας
    Μηνύματα
    1,540


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Quote Originally Posted by grpap View Post
    Δεν ξερω για το openoffice αλλα επειδη ανεφερες το iWork θα σου πω οτι ειναι πληρως συμβατο με το microsoft office και στις δυο κατευθυνσεις,εισαγωγη και εξαγωγη αρχειων.Δεν κανει κουταμαρες σε τετοια η apple.Μια επιπλεον δυνατοτητα ειναι και η εξαγωγη αρχειων σε pdf που ειναι για μενα ανεκτιμητη.
    Μπορεις να σωσεις εγγραφα,λογιστικα φυλλα και παρουσιασεις σε οποια μορφη αναγνωρισιμη απο το ms office θελεις.
    Κοστος του προγραμματος 84 ευρω με το φπα.
    Βεβαια το open office ειναι τσαμπα αν δεν κανω λαθος.
    Αυτα.
    και πολύ καλό και τσάμπα

  5. Top - #5
    MacLifer JimK's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Πικέρμι Αττικής
    Μηνύματα
    303
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
    Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)

  6. Top - #6
    MacLifer JimK's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Πικέρμι Αττικής
    Μηνύματα
    303
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Quote Originally Posted by marselus View Post
    Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
    Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)
    Τι μου προτείνεται να χρησιμοποιώ, έχω Microsoft Office από τότε που πήρα τον iMac και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

    Σημ: Σκανάρω αρκετά με το iReadiris σε OCR (απλώς το αναφέρω μήπως παίζει κάποιο ρόλο για την επιλογή που θα κάνω)

  7. Top - #7
    MacLifer iGiorgio's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Μαγκουφάνα
    Μηνύματα
    5,327
    Όνομα
    Γιώργης


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Quote Originally Posted by marselus View Post
    Υπάρχει κάποιο από αυτά που να έχει ορθογραφικό έλεγχο?
    Κάτι έχω διαβάσει για το cocoAspell,είναι συμβατό και με τα τρία? (iWork, Open Office, Microsoft Office)
    Δες εδώ.
    Κι όταν όλα αποτύχουν... ρίξε μια ματιά στο manual !

  8. Top - #8
    MacLifer JimK's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Πικέρμι Αττικής
    Μηνύματα
    303
    Όνομα
    Δημήτρης


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Ευχαριστώ πολύ.

  9. Top - #9
    MacLifer TasosK's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Lyon, France
    Μηνύματα
    3,720
    Όνομα
    Τάσος


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Καλησπέρα! Έχω κατεβάσει και χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το OpenOffice. Σήμερα πήγα να ανοίξω με το Spreadsheet κάτι αρχεία που είχα δημιουργήσει στο excel. Δε μου εμφάνιζε τα κελιά όμως, δεν ήταν ευδιάκριτα. Αν πατούσες πάνω βέβαια το μάρκαρε. Είναι κάποια επιλογή που δεν τη βρίσκω; θέλω να φαίνονται και τα κελιά όταν κάνω τις επεξεργασίες των αρχείων μου.

  10. Top - #10
    MacLifer TasosK's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Lyon, France
    Μηνύματα
    3,720
    Όνομα
    Τάσος


    Προεπιλογή Απάντηση: Microsoft Office, iWork ή OpenOffice

    Και κάτι άλλο. αν το excel κλείνει απρόσμενα εκεί που επεξεργάζεσαι τα αρχεία σου, πρέπει να σβήσω κάποιο .plist αρχείο; Ευχαριστώωωωω!

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 10 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MS Office 2008 - Χρήσιμες συμβουλές
    By iGiorgio in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-2010, 15:27
  2. Απαντ: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-2009, 11:04
  3. office 08 Προσφορά για 28/11 29/11
    By esykas in forum Mac App Store & Λογισμικό Τρίτων
    Απαντ: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-2008, 15:46

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts