+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Θέμα: Penultimate

Hybrid View

  1. #1
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,136
    Όνομα
    Μιχάλης

    Reviews Penultimate

    Μια εξαιρετικά απλή σε υλοποίηση εφαρμογή όπως το Penultimate, επιδεικνύει την χρησιμότητα του iPad στην καθημερινότητά μας. Το Penultimate είναι μια καινούργια εφαρμογή αποκλειστικά για το iPad, και αποτελεί ένα ηλεκτρονικό σημειωματάριο που υποστηρίζει την χειροκίνητη γραφή. Αυτό σημαίνει πως λειτουργεί όπως ένα φυσικό σημειωματάριο με μολύβι και το πληκτρολόγιο δεν έχει καμία θέση στο όλο concept. Η απορία είναι κατά πόσον λειτουργεί η συγκεκριμένη υλοποίηση. Για μένα που είμαι άνθρωπος του σημειωματάριου, για τις προσωρινές ή μόνιμες σημειώσεις μου, λειτουργεί άψογα. Ας δούμε όμως την εφαρμογή πιο αναλυτικά.

    Η εφαρμογή
    Το γραφικό περιβάλλον της εφαρμογής είναι λιτό και λειτουργικό, αφού περιλαμβάνει τα απολύτως απαραίτητα. Με το άνοιγμα της εφαρμογής ο χρήστης θα βρεθεί στην κεντρική οθόνη με καλοσχεδιασμένες μικρογραφίες από τα σημειωματάριά του, και μπορεί να τους ορίσει μια ονομασία ώστε να τα ξεχωρίζει. Από την ίδια οθόνη μπορεί να προσθέσει και να αφαιρέσει σημειωματάρια, καθώς και να τα στείλει στον εαυτό του ή σε τρίτους μέσω email. Ο χρήστης μπορεί να δημιουργήσει όσα σημειωματάρια θέλει, προκειμένου να διαχωρίσει τις σημειώσεις του.


    Επιλέγοντας ένα σημειωματάριο ο χρήστης βλέπει την πρώτη σελίδα, η οποία καταλαμβάνει την οθόνη πλέον στο σύνολο της. Στην διάθεσή μας έχουμε τρία διαφορετικά γραφικά χαρτιού: με τετραγωνάκια, με γραμμές και σκέτο, ενώ μπορούμε να τα επιλέξουμε ακόμη κι αν έχουμε χρησιμοποιήσει ήδη τις σελίδες μας, με ένα απλό τάπ. Ο χρήστης έχει στην διάθεσή του το μολύβι για να γράψει, μια γόμα για να σβήσει, την δυνατότητα να διαγράψει μια ολόκληρη σελίδα, καθώς και κουμπιά undo, redo. Το γράψιμο γίνεται με το δάχτυλο, κι όσο κι αν φαντάζει δύσκολο να γράψει κανείς με το δάχτυλό του, πιστέψτε με, είναι πανεύκολο. Η εφαρμογή φροντίζει να αναγνωρίσει τις κινήσεις μας, και διορθώνει τις γραμμές ώστε να φαίνονται ομοιόμορφες. Ενδεχομένως πάντως κάποιος με πολύ χοντρά δάχτυλα, να χρειαστεί ένα stylus, προκειμένου να αξιοποιήσει μια ολόκληρη σελίδα.


    Σε κάθε σημειωματάριο μπορούμε να έχουμε απεριόριστο αριθμό σελίδων, και η εναλλαγή τους γίνεται κάνοντας τάπ δεξιά για την επόμενη, και αριστερά για την προηγούμενη. Μπορούμε ακόμη στις σελίδες να στείλουμε στον εαυτό μας ή κάποιον τρίτο με email και μια μεμονωμένη σελίδα. Το αρχείο που προκύπτει από την αποστολή είναι PDF.


    Εντυπώσεις
    Προσωπικά βρίσκω το Penultimate μια πολλά υποσχόμενη εφαρμογή, εξαιρετικά βολική, που μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω το iPad ως ένα φυσικό σημειωματάριο. Η χρήση του είναι προφανής, και το αποτέλεσμα αναμενόμενο. Θεωρώ ότι εφόσον πρόκειται για την πρώτη έκδοση, έχει περιθώρια βελτίωσης. Για παράδειγμα η δυνατότητα επιλογής περισσότερων χρωμάτων, η μεταφορά των εργαλείων στην επάνω μπάρα αντί μέσα στο χαρτί, η δυνατότητα προσθήκης φωτογραφιών, ο τίτλος στο εξώφυλλο του σημειωματάριου κ.α. θα την καθιστούσαν πιο πλήρης. Εκτιμώ πως θα φανεί χρήσιμη στους περισσότερους και μάλιστα χωρίς την χρήση ενός stylus, εκτός κι αν εμπίπτει στην κατηγορία που ανέφερα πιο πάνω. Υπάρχουν μερικές εφαρμογές που επιτρέπουν τον σχεδιασμό στο iPad, αλλά η συγκεκριμένη προσφέρεται περισσότερο για γρήγορες σημειώσεις κι όπως βλέπετε από τα screenshots, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και οι δυνατότητες ικανοποιητικές.

    Το Penultimate [iTunes Link] είναι σε προσφορά και διατίθεται από το App Store, προς 2,39 € .


  2. #2
    MacLifer domal's Avatar
    Εγγραφή
    May 2009
    Τοποθεσία
    Λαρισα
    Μηνύματα
    793
    Όνομα
    Μάριος

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    ελληνικα μπορεις να γραψεις ?? πως ειναι η αισθηση γραφης ?? φαινεται καταπληκτικο !!!! φυσικα με ενα ipad αυτο θελω και εγω "ταχυτατες σημμειωσεις"

  3. #3
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,136
    Όνομα
    Μιχάλης

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    Quote Originally Posted by domal View Post
    ελληνικα μπορεις να γράψεις ??
    Καλό μου παιδί...

    Αν τα δάχτυλά σου ξέρουν να γράφουν Ελληνικά, γιατί να μην μπορείς;

    Είπαμε δεν υπάρχει πληκτρολόγιο, για διάβασε την δοκιμή λίγο πιο προσεχτικά.

  4. #4
    MacLifer
    Εγγραφή
    May 2009
    Μηνύματα
    215

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    Τέλειο. Αυτός και μόνο (Λέμε τώρα) θα ήταν λόγος για αγορά ipad. Προσωπικά θέλω να μην έχω μαζί μου τίποτα παρά μόνο μια συσκευή.

  5. #5
    Editor leonbis2000's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Κατεχάκη
    Μηνύματα
    7,475
    Όνομα
    Λεωνίδας

    Προεπιλογή Re: Penultimate

    Ακούγεται τέλειο για σημειώσεις στην σχολή. Απομένει να δω πόσο καλά δουλεύει στην πράξη. Αλλά εμπιστεύομαι αρκετά τον Μιχάλη που δίνει πολύ βάση στη λεπτομέρεια οπότε έχουμε άλλη μια must εφαρμογή και ίσως κατάργηση των φύλλων Α4!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by leonbis2000; 20-04-2010 at 16:58.
    Mac is for Working, Linux is for Networking, Windows is for Solitaire...
    Facebook Group: Greek Mac Community
    Αναζήτηση Πάρκων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Ελλάδα: www.rsegr.com

  6. #6
    MacLifer domal's Avatar
    Εγγραφή
    May 2009
    Τοποθεσία
    Λαρισα
    Μηνύματα
    793
    Όνομα
    Μάριος

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    καλα ντε μη βαρας ... βγαλε και καμια φωτο με ελληνικα ομως ...χαχαχ
    ετσι για να ζηλευουμε ακομα περισσοτερο και εμεις που δεν το εχουμε ακομα το ατιμο

  7. #7
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,136
    Όνομα
    Μιχάλης

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    Quote Originally Posted by domal View Post
    καλα ντε μη βαρας ... βγαλε και καμια φωτο με ελληνικα ομως ...χαχαχ
    ετσι για να ζηλευουμε ακομα περισσοτερο και εμεις που δεν το εχουμε ακομα το ατιμο
    Συνημμένες Εικόνες

  8. #8
    MacLifer domal's Avatar
    Εγγραφή
    May 2009
    Τοποθεσία
    Λαρισα
    Μηνύματα
    793
    Όνομα
    Μάριος

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    Quote Originally Posted by MihalisGR View Post

  9. #9
    MacLifer gostoso's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Μηνύματα
    3,469

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    τέλειο...
    MacLife.gr

  10. #10
    MacLifer iPant's Avatar
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Μηνύματα
    649
    Όνομα
    Παντελής

    Προεπιλογή Απάντηση: Penultimate

    Πωπω τώρα τρελάθηκα. Πάω στα γιαπιά και κάνω αποτυπώσεις στο χαρτί και μετά ψάχνομαι... Με φαντάζομαι με το iPad και να κάνω την αποτύπωσή μου, οργανωμένα, με τισ διαστάσεις της κλπ κλπ. Υποπτέυομαι ότι για να σχεδιάσεις σοβαρά χρειάζεται σίγουρα stylus.
     "The Computer for the rest of us" 

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 3 1 2 3 LastLast

Ετικέτες γι΄αυτό το Θέμα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts