+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 20

Θέμα: Help: iPhoto library

  1. Top - #1
    Editor nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,746
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Help: iPhoto library

    Καλησπέρα! Πολύ καλή εφαρμογή το iPhoto 09, αλλα δεν έχω καταλάβει κάτι. Τί γινεται με το library? Έχω μια συλλογή με φωτογραφίες στον εξωτερικό, που πιάνει γύρω στα 15gb. Όταν τις έκανα import στο iPhoto παρατήρησα οτι έφτιαξε ενα library που πιάνει άλλα 15gb στον εσωτερικό σκληρό! Τι ακριβώς συμβαίνει? Μήπως εγώ δεν έκανα κάτι σωστά;;... Και επίσης έχω ταξινομημένες όλες μου τις φωτο σε φακέλους, σε υποκατηγορίες. Το iPhoto ομως μου ανοίγει έναν τεράστιο κατάλογο με κατηγοριοποιημένες ολες τις φωτογραφίες μου σε events, αναλογα με το όνομα του φακέλου, πράγμα καθόλου πρακτικό. Γίνεται να τις ταξινομήσω μέσα στο iPhoto όπως τις έχω στον σκληρό μου, με υποκατηγορίες, έστω και manually??.. Το έψαξα αλλα δεν βρήκα κάτι!

  2. Top - #2
    MacLifer grpap's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελ-λας
    Μηνύματα
    3,191
    Όνομα
    Γρηγόρης Π.


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Δεν τις μεταφερει στο iLibrary.Tις κοπιαρει.Οποτε εχεις αυτες στην αρχικη θεση συν αυτες μεσα στη βιβλιοθηκη.15GB+15GB.
    Απο το file φτιαξε αλμπουμ και κανε ταξινομηση.Επισης αν πας πανω που λεει events θα δεις οτι τις εχει ταξινομησει.
    Τελευταία επεξεργασία: 31-01-2009 στις 17:56.

  3. Top - #3
    Editor nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,746
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου, οτι τις κοπιάρει! Γι αυτό τις αποθηκεύω στον εξωτερικό, για να μη γεμίζω τον εσωτερικό. Δεν γίνεται να διαβάζει τις φωτογραφίες απο την αρχική τους θέση μόνο?.. Δηλαδή αν θέλω να βλεπω στο iPhoto μια συλλογή 100gb (λέμε τώρα, για να γίνουμε πιο παραστατικοί)) απο έναν εξωτερικό σκληρό, πρεπει να διαθέσω και άλλα 100gb επιπλέον, σε κάποιον σκληρό για να δημιουργήσει μια βιβλιοθήκη το iPhoto??

  4. Top - #4
    Editor MihalisGR's Avatar
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Τοποθεσία
    Ελλάς
    Μηνύματα
    8,454
    Όνομα
    Μιχάλης


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Γίνεται φυσικά... iPhoto Preferneces και δές το screenshot που σου επισυνάπτω... αρκεί να ξετσεκάρεις την ανάλογη επιλογή.
    Συνημμένες Εικόνες

  5. Top - #5
    Editor nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,746
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Quote Originally Posted by Μιχάλης Σ. View Post
    Γίνεται φυσικά... iPhoto Preferneces και δές το screenshot που σου επισυνάπτω... αρκεί να ξετσεκάρεις την ανάλογη επιλογή.


    Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις ταχύτατες απαντήσεις!
    Τελευταία επεξεργασία: 31-01-2009 στις 18:24.

  6. Top - #6


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Αν οι φωτογραφιες ειναι αποθηκευμενες στον δισκο του Mac και κανεις import στο iPhoto, συμβαινει το ιδιο? Τις κοπιαρει δλδ? Ή τις διαβαζει απο την αρχικη τους θεση?
    ...once you go Mac, you never go back....


    Το διαβαζα και δεν το πιστευα,αλλα τωρα το ζω!

  7. Top - #7
    Editor nicos00's Avatar
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Τοποθεσία
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2,746
    Όνομα
    Νίκος


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Για το θέμα των subfolders πάντως, το μόνο που βρήκα είναι οτι μπορούμε να πάμε File -> New folder, και να φτιάξουμε φακέλους όπως τους έχουμε στον σκληρό μας... Π.χ. φάκελος "Αναμνηστικές", με υποφάκελο "2008" με άλμπουμ "Γενέθλια Γιώργου" ξερω γω... Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος..

  8. Top - #8
    MacLifer evripidis's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονίκη (Μυτιλήνη)
    Μηνύματα
    857


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Quote Originally Posted by MacGreg View Post
    Αν οι φωτογραφιες ειναι αποθηκευμενες στον δισκο του Mac και κανεις import στο iPhoto, συμβαινει το ιδιο? Τις κοπιαρει δλδ? Ή τις διαβαζει απο την αρχικη τους θεση?
    H library του iPhoto είναι σαν αυτή του iTunes. Αν της πεις copy, θα κάνει copy (όπως έδειξε ο Μιχάλης). Αν όχι, δεν θα κάνει. Όπου και να είναι οι φωτό, το ίδιο γίνεται.

  9. Top - #9
    MacLifer evripidis's Avatar
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Τοποθεσία
    Θεσσαλονίκη (Μυτιλήνη)
    Μηνύματα
    857


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Quote Originally Posted by nicos00 View Post
    Για το θέμα των subfolders πάντως, το μόνο που βρήκα είναι οτι μπορούμε να πάμε File -> New folder, και να φτιάξουμε φακέλους όπως τους έχουμε στον σκληρό μας... Π.χ. φάκελος "Αναμνηστικές", με υποφάκελο "2008" με άλμπουμ "Γενέθλια Γιώργου" ξερω γω... Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος..
    Πριν αρχίσω να δημιουργώ την Library μου και εγώ Νίκο ήμουν κάπως όπως λες τώρα. Φάκελο, στον φάκελο, στον φάκελο κτλ κτλ κτλ.

    Είπα να το προσπαθήσω και τώρα δεν το αλλάζω. Προσωπικά - που νομίζω το κάνουν πολλοί - κάθε φακελάκι που βάζω μέσα το βάζει σαν event οκ;
    Φτιάχνω albums και ρίχνω μέσα τα events. Δεν ξέρω αλλά με έχει βολέψει πολύ το iPhoto.

    ΥΓ. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά αν πας μέσα στον φάκελο Εικόνες-->iPhoto Library και κάνεις δεξι κλικ--> Show Package Contents -->Originals εκεί θα δεις τα φακελάκια που έχει περάσει όπως τα έχει ταξινομήσει η Library. Ίσως θέλεις να έχεις επαφή μαζί τους, γι'αυτό στο λέω

  10. Top - #10


    Προεπιλογή Απάντηση: Help: iPhoto library

    Ας κανω και εγω δυο ερωτησεις σχετικα με το iphoto 08. Οταν κανεις import τις φωτογραφιες που ηδη εχεις στο mac δεσμευει χωρο στον δισκο ( φυσικα και εχω κανει uncheck την σχετικη επιλογη για copy ); Και οταν στελνεις τα αρχεια στο trash αυτο τα σβηνει και απο το hard drive η απλα απο την library του iphoto;
    Τελευταία επεξεργασία: 31-01-2009 στις 23:20.

+ Απάντηση στο Θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-2009, 16:44
  2. Ανέβασμα φωτό από το iPhoto 08 απ' ευθείας στο Flickr
    By iGiorgio in forum Οδηγοί (Εφαρμογές)
    Απαντ: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-2009, 10:11
  3. Εκτύπωση φωτογραφιών από το iPhoto!
    By irapol in forum Φωτογραφία & Βίντεο
    Απαντ: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-2009, 01:26
  4. iPhoto, help
    By jim clarinetist in forum Προεγκατεστημένες, iLife, iWork
    Απαντ: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-2008, 15:32
  5. Rebuild αλλοιωμένης iPhoto database
    By iGiorgio in forum Οδηγοί (Εφαρμογές)
    Απαντ: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-2008, 06:50

Δικαιώματα Δημοσίευσης

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts